افراد فراواني با مشکلات گوناگوني در رابطه با روش مراقبت از مو نادرست مواجه هستند. در حقيقت ژنتيک، استحکام و در نهايت حجم  مو تأثير مستقيم و فراواني بر روش مراقبت از مو دارد. اينکه از دست دادن مو نقش مهمي در تغيير چهره و نيز از بين رفتن اعتماد به نفس در ما مي شود واقعيتي انکار ناپذير است. در اين مقاله از سایت سرزمین زیبایی قصد داریم تا شما عزیزان را با چند روش مراقبت از مو که بر سلامت و زيبايي مو اثر مي گذارد آشنا نماييم. ما را تا پايان مطلب همراهي نماييد.

1: روش مراقبت از مو با استفاده از دستگاه های حرارتی

همانطور که مي دانيد اتو مو، سشوار، فر کننده، بيگودي و ديگر دستگاه هاي حرارتي فرم دهنده تاثير منفي بر موي سر مي گذارند. قطعاً در روش مراقبت از مو، حرارت بیش از حد موجب مي شود تا آسيب هاي جدي به تار مو وارد شود. نکته ي قابل توجهي که در رابطه با استفاده از دستگاه هاي حرارتي بايد همواره به آن توجه نمود بهتر است که در حين سشوار کردن حدوداً 15 تا 20 سانتي متر با مو فاصله داشته باشد. همچنین اگر برایتان مقدور است سعی کنید روزهای کمتری از هفته را برای سشوار کردن انتخاب کنید و از سشوار یا اتو کردن روزانه موها به شدت بپرهیزید. در هنگام اتو کردن یا سشوار کشیدن مو حتما مدت بسیار کمی موها را در معرض حرارت این دستگاه ها قرار دهید.

2: روش مراقبت از مو با استفاده از مصرف ويتامين ها و مواد معدني
در حقيقت مو مانند ديگر قسمت هاي بدن براي زيبايي، استحکام و سلامتي به يکسری ويتامين ها و مواد معدني خاصي نيازمند است. تحقيقات به دست آمده نشان مي دهد که رابطه مستقيم و تنگاتنگي بين کمبود ( مواد مغذي، ويتامين ها) و ريزش مو وجود دارد. مهمترين و اصلي ترين ويتامين ها ومواد معدني در روش مراقبت از مو عبارتند از:
* ويتامين A: موادي مانند سيب زميني شيرين، هويج، کدو، اسفناج، شير و تخم مرغ به عنوان منبع غني ويتامين A مي باشند.
* ويتامين B و D: اين نوع ويتامين به وفور در زرده تخم مرغ، جگر، ماهي، آجيل و محصولات لبني يافت مي شوند.
* ويتامين C: منابع خوب و مقوي اين نوع ويتامين در مرکبات، فلفل دلمه اي و توت فرنگي مي باشند.
* ويتامين E: بهترين منابع دارای ویتامین E، دانه هاي آفتابگردان، بادام و اسفناج مي باشد.
* آهن: اين ويتامين در غذاهاي دريايي، گوشت قرمز، عدس، اسفناج و در نهايت تخم پرندگان به وفور يافت مي شود.
* در نهايت مکمل ها: گاهی اوقات مواد غذایی که شما مصرف میکنید، میزان مورد نیاز بدن شما به ویتامین های ضروری را برآورده نمی‌سازد، در این صورت بهتر است که به سراغ مکمل های غذایی (مانند مولتی ویتامین ها) بروید. البته در استفاده از آنها حتما از مشاوره و نظر یک پزشک متخصص استفاده نمایید، چون مصرف بیش از حد ویتامین ها و مواد معدنی می‌تواند جواب برعکس داشته باشد و این بسیار مهم است که دوز مکمل های مصرفی تان مناسب باشد، نه بیشتر و نه کمتر

در مورد مصرف خوراکی ها توجه ویژه تری به گوجه فرنگی داشته باشید، تحقیقات جدید یکی از دانشگاه های امریکا در سال 2020 نشان می‌دهد که گوجه فرنگی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در حفظ و سلامت پوست و موی شما موثر واقع شود. پس حتما مصرف روزانه گوجه فرنگی را در برنامه غذایی تان بگنجانید. گوجه فرنگی یکی از معدود منابع ویتامین مهم بیوتین است.

3: میزان استفاده از شامپو
دیگر روش مراقبت از مو این است که در هر بار شستن موي سر از شامپوی کمتری استفاده کنید. اگر هر روز به حمام می‌روید، می‌بایست فقط یک دست موهایتان را با شامپو بشورید اما اگر دو روز در میان به حمام می‌روید می‌بایست موهایتان را 2 مرتبه بشویید و به همین ترتیب روز های بیشتر و شستشو در دفعات بیشتر باشد. موهای خود را حتما با شامپوهای معتبر بشویید هیچگاه از صابون یا پودر رخشتویی برای شستن سر استفاده نکنید.

4: روش مراقبت از مو با ماساژ کف سر
از آنجايي که ماساژ کف سر موجب مي شود تا جريان خون بيشتري به سمت فولیکول های مو برود، در نتيجه به افزايش سلامت و تقویت موي سر کمک فراواني می‌کند.

5: روش مراقبت از مو با مصرف پروتئين
همانطور که ميدانيد کمبود پروتئين در بدن موجب مي شود تا تار مو نازک و ضعيف گردد. در نتيجه سبب ريزش بيشتر آن مي شود. در این راستا می‌توانید از منابع غني پروتئين ( پروتئين، حبوبات، تخم مرغ، آجيل، دانه ها و …) استفاده کنید.

6: ماسک زرده تخم مرغ در روش مراقبت از مو
استفاده از زرده تخم مرغ به عنوان شامپو براي نرم کردن موي سر و جلوگيري از ريزش آن بسيار مناسب مي باشد.

7: روش مراقبت از مو با استفاده از آب سرد
براي حفاظت از مو بهتر است با آب سرد شسته شود. اين امر به نوبه ي خود موجب مي شود تا باعث افزايش محافظت از کوتيکول مو و تقويت آن مي شود.

8: عصاره کدو:
يکي از راه هاي آسان روش مراقبت از مو استفاده از کدو مي باشد. براي اين کار عصاره کدو را نزديک به نيم ساعت روي مو گذاشته و سپس آن را کامل شستشو دهید.

9: جوش شیرین:
يکي از مهمترين نکات روش مراقبت از مو استفاده کردن از جوش شيرين مي باشد. 3 قاشق جوش شيرين با آب مخلوط نموده و بعد از اتمام شامپو به مدت 5 دقيقه با اين محلول شستشو شود.

10: بستن موها:
در نهايت آخرين گزينه روش مراقبت از مو روش اجتناب از سفت بستن مو مي باشد. موهای خود را روزانه باز کنید و بگذارید جریان هوا از میان موهای شما بگذرد.

روش مراقبت از مو فر شده
روش مراقبت از مو فر شده چندان کار ساده و راحتي نمي باشد و نيازمند يک سري مراقبت هاي ويژه و خاص خود مي باشد. اين روش مراقبت از مو فر شده را بايد بعد از انجام فر دائمی مو شروع شود. حتي سالم ترين موها بعد از تماس با هر نوع مواد شيميايي و حرارتي که بعد از فر نمودن استفاده مي گردند ممکن است که خشک و شکننده شوند.

مراقبت روزانه از مو

مراقبت روزانه از مو به چه معني مي باشد؟ بهترين تعريفي که براي چنين روشي بيان نمود اين است که از يک گروه از محصولات مناسب و با کيفيت جهت روش مراقبت از مو به صورت منظم و مرتب استفاده گردد. همواره اين برنامه بايد جزء مهمي از سبک زندگي اين عزيزان شود. مراقبت روزانه از مو مي تواند نقش ويژه و بالقوه اي در سلامت و زيبايي آن داشته باشد. در صورتي که اگر دچار مشکلاتي مانند ( ريزش مو، موخوره، شوره) هستيد شما عزيزان با داشتن برنامه درست مراقبت روزانه از مو و روش مراقبت از مو مي توانيد چنين مشکلات بزرگي را رفع نماييد. مهمترين عواملي که در برنامه روزانه مراقبت از مو تأثير فراواني مي گذارند عبارتند از:
⦁    موهاي رنگ شده به دليل آسيب فراوان به روش مراقبت مو بيشتري نيازمند است
⦁    استفاده از شامپوهاي با کيفيت از دوشاخه شدن مو جلوگيري مي نمايد و به مرطوب نگه داشتن آن کمک فراواني مي نمايد
⦁    براي آب رساني و مرطوب شدن پوست سر بهتر است بعد از شامپو کردن از نرم کننده هاي مناسب و با کيفيتي استفاده نماييد.

خلاصه
دستيابي به موي سالم و زيبا، نيازمند رعايت درست نگهداري و روش مراقبت از مو مي باشد. استفاده کمتر از ابزارهاي حرارتي و مراقبت روزانه از مو همگي در سالم و زيبا شدن موها تاثير فوق العاده بالایی دارد. داشتن رژيم غذايي مناسب شامل يکسري ويتامن ها و مواد معدني مي تواند به افزايش سلامت و تقويت مو سر کمک نمايد.

منبع: عروسکو